15 listopada 2023
Dariusz Kulgawczuk
Maria Anna Czaińska
Przeciwko Klientowi Kancelarii RKKW została wniesiona seria powództw o zapłatę przeciwko funduszowi inwestycyjnemu przez spółkę zajmująca się zarządzaniem wielomilionowym portfelem wierzytelności.
Zarządzający starał się de facto uzyskać dodatkowe wynagrodzenie, przewyższające świadczenie, które wynikało wprost z kontraktu zawartego przez Klienta RKKW, stosując kreatywną wykładnię umowy wiążącej strony.
W toku postępowania prawnicy RKKW podkreślali przede wszystkim, że umowa między stronami – wysoko wyspecjalizowanymi podmiotami, miała charakter profesjonalny oraz była sporządzona w sposób dokładny szczegółowy i wyczerpujący. Zwracali również uwagę na fakt, że z żadnego z postanowień umowy nie wynikało uprawnienie zarządzającego portfelem do uzyskiwania spornego świadczenia.
Argumenty prawników z Kancelarii RKKW zostały najpierw w pełni podzielone przez Sąd I instancji, który w listopadzie 2022 r. oddalił powództwo. Sąd II instancji zgodził się z rozstrzygnięciem Sądu Rejonowego i w całości oddalił apelację strony przeciwnej.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia, Sąd Okręgowy wskazał, że z żadnego z postanowień umowy zawartej pomiędzy stronami sporu nie wynika wprost, iż stronie powodowej należy się sporne świadczenie, a w myśl jej postanowień, każde świadczenie musiało być wyraźnie wskazane w umowie. Sąd podkreślił również znaczenie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego reguł wykładni umów. W myśl licznych orzeczeń SN – wykładnia umowy nie może prowadzić do wniosków będących oczywiście sprzecznymi z jej literalnym brzmieniem – a na tym bezzasadnym twierdzeniu w istocie opierała się argumentacja strony przeciwnej.
Wyrok jest prawomocny.
Obsługą prawną Klienta RKKW w ww. sprawie zajmowali się: r.pr. Dariusz Kulgawczuk – Partner RKKW oraz r.pr. Maria Czaińska – Counsel, przy wsparciu Augustyna Żurawskiego – Asystenta Prawnego.