13 sierpnia 2024
Konrad Oleszczuk
Karol Maciej Szymański
Karol Taradowski
Sąd Okręgowy w Szczecinie udzielił – na nasz wniosek – zabezpieczenia roszczenia przeciwegzekucyjnego w ten sposób, że zakazał obowiązanemu wszczynania postępowania egzekucyjnego, a na wypadek jego wszczęcia – zawiesił to postępowanie.
Nasi Klienci z branży budowlanej zawarli umowę inwestycyjną, w ramach której wzięli na siebie odpowiedzialność za prawdziwość składanych oświadczeń i zapewnień. Naruszenie tych zapewnień zostało obarczone karą umowną w wysokości 50 mln zł. Płatność kary z kolei zabezpieczono oświadczeniami o poddaniu się egzekucji. Druga strona umowy zarzuciła naszym Klientom, że niektóre ze złożonych zapewnień były nieprawdziwe, a następnie naliczyła kary i wystąpiła z wnioskami o nadanie klauzuli wykonalności na oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Wnioski te zostały uwzględnione.
W naszej ocenie naliczenie tej kary umownej było niezasadne i miało wyłącznie charakter represyjny. Dlatego skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Szczecinie wniosek o zabezpieczenie roszczenia przeciwegzekucyjnego poprzez zakazanie obowiązanemu wszczynania postępowania egzekucyjnego, a w razie jego wszczęcia – zawieszenie tego postępowania. Sąd w całości podzielił naszą argumentację i udzielił zabezpieczenia. Dzięki temu obowiązany nie może prowadzić egzekucji przeciwko naszym Klientom.
Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia jest nieprawomocne.
Klientów reprezentuje radca prawny Konrad Oleszczuk przy wsparciu aplikanta adwokackiego Karola Taradowskiego, zaś projekt koordynuje Karol Szymański – Partner Zarządzający.
czytaj także.