11 lutego 2021
Paulina Winnicka
Przez ostatnie lata widać rozkwit start-upów. Można powiedzieć, że wyrastają wręcz jak grzyby po deszczu. Najczęściej muszą one znaleźć inwestora, który przeznaczy swój kapitał na rozwój takiej firmy, ale często będzie żądał czegoś w zamian. Pozyskanie bogatego inwestora udaje się tylko nielicznym – na szali stoją w końcu duże pieniądze, a nie każdy ciekawy pomysł ma szansę realizacji i przeistoczenia się w znaczące przedsiębiorstwo. W odpowiedni na zapotrzebowanie uregulowania takich inwestycji powstała umowa inwestycyjna.
Czym jest umowa inwestycyjna?
Umowa inwestycyjna to umowa zawierana przez założyciela firmy/start-upu oraz inwestora (czyli osobę, która chce zainwestować swój kapitał w rozwój tej firmy). Prawo nie przewiduje szczególnych regulacji, wystarczy zwykła forma pisemna. Celem umowy zwyczajowo jest uregulowanie metody zainwestowania kapitału oraz korzyści z tego płynących. Dokument ten reguluje cały przebieg inwestycji oraz jej cel, przyznaje prawa i obowiązki stron. Umowa inwestycyjna powinna zapewniać jak największą ochronę dla inwestora, który ryzykuje najwięcej – duże pieniądze.
Elementy umowy inwestycyjnej
Umowa inwestycyjna może zawierać bardzo szczegółowe uregulowania, jak również być napisana dosyć szeroko, nie odnosząc się do wielu kwestii, ale przez to też nie zapewniając wysokiej ochrony interesów, co w przyszłości może powodować konflikty. Umowa taka jest często wynikiem wcześniejszych negocjacji zawartych w term-sheet.
Wśród głównych elementów tego rodzaju umowy należy wyróżnić oczywiście określenie jej stron, warunki inwestycji i terminy płatności, ale umowy takie mogą również zawierać następujące, bardziej szczegółowe uregulowania:
Jak widać, dobra umowa powinna odnosić się do wielu szczegółowych kwestii. Jedno jest pewne – przy kreowaniu i zawieraniu umowy inwestycyjnej warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kancelarii, który zadba o to, aby w jak najszerszym stopniu zapewnić ochronę interesów swojego klienta, a przy tym zapewni przejrzystość takiej umowy, zawrze odpowiednie uregulowania, co w przyszłości zaowocuje brakiem sporów i kosztownych postępowań sądowych.
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu z tematyki start-upów w tym m.in. o klauzuli MAC, Convertible notes, Venture Capital i Private Equity czy due diligence.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej w negocjowaniu warunków umowy inwestycyjnej serdecznie zapraszamy do kontaktu z Kancelarią RKKW.
Autorką wpisu jest aplikantka radcowska Paulina Palczewska, Junior Associate w Kancelarii RKKW.