13 czerwca 2024
Łukasz Sieczka
Łukasz Lipski
Klient RKKW, menedżer w spółce należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej z branży produkcyjnej, domagał się od byłego pracodawcy wypłaty należnej premii. Był to element wynagrodzenia, uzależniony od wyników spółki, mierzalnych i obiektywnych, określanych corocznie we właściwym regulaminie obowiązującym u pracodawcy.
Pracodawca, pomimo osiągnięcia przez spółkę zakładanych wyników, odmówił Klientowi RKKW wypłaty należnej premii, uzasadniając to otrzymaniem przez niego innych korzyści związanych z zakończeniem współpracy.
Sąd I instancji oddalił powództwo w całości uznając, że dochodzenie premii w tej sytuacji ma charakter nadużycia prawa, z uwagi na otrzymanie przez pracownika świadczeń, które w ocenie sądu miały charakter ekwiwalentny wobec żądanej premii.
Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił wyrok sądu I instancji uwzględniając powództwo Klienta Kancelarii RKKW, zasądzając na jego rzecz premię. Sąd Okręgowy podzielił argumentację RKKW, wskazując, że wypłata świadczeń takich jak np. odszkodowanie za obowiązujący po rozwiązaniu umowy o pracę zakaz konkurencji należy do obowiązków pracodawcy i kwoty te nie mogą być traktowane jako świadczenie zastępcze wobec premii. Jednocześnie podkreślono, że nie można pozbawić pracownika prawa do premii za czas, w którym świadczył on pracę.
Wyrok jest prawomocny.
Klienta w sporze reprezentował radca prawny Łukasz Sieczka – Partner RKKW oraz radca prawny Łukasz Lipski – Senior Associate.