Aktualności

/ Aktualności

17 sierpnia 2021

Rada Ministrów przyjęła projekt największej od 20 lat reformy Kodeksu spółek handlowych

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw („Projekt”), który do polskiego systemu prawnego wprowadza m.in. tzw. prawo holdingowe i znacząco umacnia pozycję wewnątrzorganizacyjną rad nadzorczych. Wcześniej Projekt został przyjęty wraz z poprawkami przez Stały Komitet Rady Ministrów.

 

Projektowane zmiany zakładają największą reformę KSH od 20 lat. Dotyczą one m.in. fundamentalnych zmian w funkcjonowaniu rad nadzorczych, poszerzając zakres ich kompetencji, co ma przyczynić się chociażby do ochrony spółek przed złymi decyzjami biznesowymi, jak również stworzyć prawdziwie partnerską relację tego organu z zarządem. Ponadto proponowane w Projekcie rozwiązania dotyczą także tzw. prawa holdingowego, które ma na celu szerokie uregulowanie relacji pomiędzy spółką dominującą i spółkami zależnymi. Rozwiązania te są rewolucyjne na tle dotychczasowych przepisów, a opracowanie ich stanowi odpowiedź na potrzeby praktyki obrotu.

 

W pracach nad Projektem udział brało wielu znakomitych specjalistów, w tym gronie znaleźli się również dr Radosław L. Kwaśnicki – Senior Partner w Kancelarii RKKW oraz Karol Szymański – Wiceprezes Zarządu w Kancelarii RKKW. Obaj są doświadczonymi ekspertami zasiadającymi w radach nadzorczych wielu spółek.

 

Projekt w wersji przyjętej przez Radę Ministrów zostanie opublikowany niebawem w portalu Rządowego Centrum Legislacyjnego.

 

Dowiedz się więcej : Projekt reformy Ksh został przyjęty przez Radę Ministrów – Ministerstwo Aktywów Państwowych – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Mogą Cię zainteresować: