19 października 2021
Aneta Pankowska
Wyrokiem z dnia 24.06.2021 r. (sygn.. akt: XX GC 858/20) Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił roszczenia oparte na ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, skierowane przeciwko klientowi RKKW.
Roszczenia obejmowały złożenie oświadczenia przepraszającego za „działania wyczerpujące znamiona czynów nieuczciwej konkurencji” oraz naprawienie szkody w wysokości ok. 1 mln złotych poniesionej na skutek utraty kontraktu z jednym z klientów. Owa utrata kontraktu miała być skutkiem przekazania przez pozwanego poufnych informacji do podmiotu konkurencyjnego, jak też nakłaniania pracowników powódki do niewłaściwego wykonania umów.
Pozwany był jednym z kluczowych menedżerów, zatrudnionych w spółce zagranicznej, która jednocześnie posiadała większościowy pakiet udziałów w powódce. Odpowiadał za rozwój biznesu całej grupy. Doprowadził m.in. do zawarcia umowy z klientem, na którego utratę powoływała się powodowa spółka. W tle występował też spór korporacyjny w powódce, związany z jej wrogim przejęciem przez mniejszościowego wspólnika.
Obrona Pozwanego zasadzała się na wielu różnych argumentach:
– brak legitymacji biernej (Pozwany był obywatelem zagranicznym, nie związanym żadnym węzłem umownym z powódką);
– w powódce nie wdrożono żadnych narzędzi ochrony tajemnic przedsiębiorstwa, co wyklucza skuteczne dochodzenie roszczeń na tej podstawie;
– informacje o umowie nie zostały ujawnione spółce zagranicznej – zgromadziła je ona w zakresie własnej działalności, pozyskując klienta dla grupy i gwarantując właściwe wykonanie umów w każdej ze spółek grupy;
– brak było związku pomiędzy działaniem pozwanego a wypowiedzeniem przez kontrahenta umowy z pozwana.
Na podstawie wyroku z dnia 24.06.2021 sąd uznał powództwo za bezzasadne i oddalił je w całości. Wyrok jest nieprawomocny.
Klienta w sporze reprezentuje radca prawny Aneta Pankowska – Partner w Kancelarii RKKW.
czytaj także.