Aktualności

/ Aktualności

15 kwietnia 2021

Nasi Eksperci w Rzeczpospolitej o planowanych zmianach na rynku sztuki

Nadciąga rewolucja na rynku sztuki. Nowa dyrektywa unijna i związana z nią nowelizacja ustawy maja się przyczynić do zmniejszenia szarej strefy w tej specyficznej gałęzi inwestycji alternatywnych.

 

Rynek sztuki uznawany jest za największą odnogę inwestycji alternatywnych. Wybuch pandemii tylko przyśpieszył ten proces, o czym świadczą rekordowe wyniki sprzedaży na aukcjach sztuki.

 

Powszechnie rynek sztuki uznaje się za trzeci najbardziej mroczny po narkotykowym i handlu bronią. Ze względu na zamknięty charakter stał się przestrzenią do prania brudnych pieniędzy, do obrotu wprowadzane są również falsyfikaty.

 

„Patologie na rynku sztuki mają wymiar międzynarodowy. W jednej z ostatnich spraw udało nam się doprowadzić do wycofania z aukcji falsyfikatu obrazu czołowego, renomowanego polskiego artysty na terenie USA(…)”mówi dr Radosław L. Kwaśnicki

 

Do jednego z głównych założeń projektu dyrektywy unijnej należy rozszerzenie katalogu instytucji obowiązanych z art. 2 ustawy, które będą musiały stosować środki bezpieczeństwa finansowego. Do grona tych instytucji będą należały organizacje prowadzące handel dziełami sztuki lub występujące w charakterze pośredników.

 

Kolejna ważna zmiana dotyczy tzw. beneficjentów rzeczywistych. Zgodnie z nowymi przepisami przedstawione instytucje będą zobowiązane do dostarczenia wszelkich informacji oraz dokumentów niezbędnych do zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym.

 

Kluczowa zmiana ma polegać na „wprowadzeniu mechanizmów weryfikacji danych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych”. Celem ma być rzetelność wprowadzanych danych.

 

Należy również zwrócić uwagę, że dyrektywa kładzie istotny nacisk na rozszerzenie katalogu sankcji z tytułu naruszenia przez wskazane instytucje obowiązków wynikających z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

 

Wprowadzone modyfikacje dotyczą również wielu innych aspektów. Nowelizacja istotnie wpłynie na działanie rynku sztuki.

 

Czytaj więcej: Rzeczpospolita „Sztuka pod lupą ministra finansów”

Mogą Cię zainteresować: