Aktualności

/ Aktualności

16 marca 2020

Kończą się prace nad nowelizacją KSH usprawniające działanie spółek w czasie epidemii

Ministerstwo Aktywów Państwowych kończy właśnie prace nad nowelizacją, która w założeniu pozwoli bezproblemowo obradować zarządom oraz radom nadzorczym spółek kapitałowych. Organy spółek nie mogą być bowiem sparaliżowane np. przez kwarantannę lub inne ograniczenia mobilności menedżerów spółek.

 

Propozycja nowelizacji KSH wyszła z inicjatywy Komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego, powołanej przez Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Nowelizacja ma na celu dopuścić w każdej spółce kapitałowej zdalną komunikację przez radę nadzorczą oraz zarząd, w tym również podejmowanie wszelkich uchwał, chyba że umowa lub statut spółki będą wskazywały inaczej. Rozwiązanie to w założeniu ma dostosować rzeczywistość prawną do potrzeb nowoczesnej gospodarki.

 

Nad nowymi rozwiązaniami pracuje sztab najlepszych polskich ekspertów z zakresu prawa handlowego, w tym dr Radosław L. Kwaśnicki, który jest Przewodniczącym Zespołu ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych, Karol Szymański powołany na członka Zespołu eksperckiego do spraw prawa koncernowego oraz zwiększenia efektywności rad nadzorczych oraz Agnieszka Nalazek, która pełni rolę konsultanta.

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który ukazał się w dzisiejszym Pulsie Biznesu „Nowelizacja inspirowana kwarantanną”.

 

Mogą Cię zainteresować: