Aktualności

/ Aktualności

30 sierpnia 2021

„Kancelaria RKKW. Tak kłócą się inwestorzy i przedsiębiorcy w Polsce” we wrześniowym wydaniu miesięcznika FORBES

Spory korporacyjne zwykle negatywnie wpływają na aktywność biznesową spółki oraz jej funkcjonowanie wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest by w porę przeprowadzić wszelkie działania, które skutecznie chronić będą przed konfliktami w przyszłości lub ukształtują mechanizmy pozwalające możliwie sprawnie zakończyć sytuację kryzysową i ustabilizować organizację. Wsparcie profesjonalistów w przeciwdziałaniu sporom korporacyjnym lub minimalizowaniu ich konsekwencji, zapewnia bezpieczny i harmonijny rozwój spółki (również rozbudowanych struktur holdingowych).

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Kancelaria RKKW. Tak kłócą się inwestorzy i przedsiębiorcy w Polsce” we wrześniowym wydaniu miesięcznika FORBES, który stanowi zapis rozmowy red. Magdaleny Lemańskiej przeprowadzonej z Karolem Maciejem Szymańskim – Wiceprezesem Zarządu w Kancelarii RKKW.

 

Spory korporacyjne to dzisiaj osobna profesja” – komentuje dr Radosław L. Kwaśnicki, Prezes Zarządu w Kancelarii RKKW. „Kilkanaście lat temu, kiedy obroniłem doktorat z prawa spółek i zakładałem Kancelarię RKKW, spory korporacyjne pojawiały się znaczniej rzadziej, ale już wtedy budziły spore emocje. Te ostatnie, także w związku z cyfrowym rozwojem mediów, dzisiaj również niekiedy są większe niż w przeszłości. Od tamtego czasu – bez przesadnej skromności mogę powiedzieć, że z naszym niemałym udziałem – wykształciła się pośród kancelarii prawnych swoista odrębna specjalizacja w <wojnach spółkowych>. W Kancelarii RKKW mamy właśnie taki departament, liczący kilkunastu współpracowników, którzy potrafią opanować każdą kryzysową sytuację korporacyjną.” ­– wyjaśnia mec. Kwaśnicki.

 

Pierwsza poważna <wojenka> z naszym udziałem to obrona Herbapolu Wrocław przed wrogim przejęciem. Sprawa, rozpoczęta w 2007 r., arcyciekawa – biznesowo i prawnie – zakończyła się sukcesem Klienta (Herbapolu) i głośnymi wyrokami Sądu Najwyższego począwszy od 2011 r. Wymagała ona niestandardowego podejścia, którego wpierw nie zaaprobowały sądy niższych instancji, ale docenił Sąd Najwyższy (a za nim liczne sądy powszechne). Finezja jest kwintesencją sporów korporacyjnych – sztampa skazana jest na porażkę. Tę prawdę przekazuję także moim Wychowankom i razem stajemy na placu boju mając dużo, a ostatnio coraz więcej, pracy na tym polu.” – podsumowuje dr Radosław Kwaśnicki.

 

Z Artykułu opublikowanego w FORBES dowiecie się Państwo o tym:

 

☞ jak naprawdę wyglądają spory korporacyjne;
☞ co zrobić, by zapobiec wrogiemu przejęciu;
☞ czym charakteryzują się konflikty w spółkach rodzinnych;
☞ jak może się skończyć przeprowadzenie sukcesji międzypokoleniowej bez przygotowania.

 

Przyczyn sporów korporacyjnych jest dokładnie tyle, ile tego typu konfliktów dotychczas miało miejsce. Każda sytuacja różnicy zdań ma w istocie podłoże indywidualne, które bywa mieszanką wielu cech o charakterze tak biznesowym, jak i osobistym. Ich właściwa identyfikacja to podstawowa rola doradcy prawnego, przed którym postawiono zadanie normalizacji stosunków wewnętrznych w spółce.

 

Jesteśmy jedną z najwyżej cenionych Kancelarii w zakresie prawa spółek, w tym również profilaktyki i rozwiązywania sporów korporacyjnych. Potwierdzają to liczne wyróżnienia w rankingach branżowych, m.in. The Legal 500, IFLR1000 czy Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”.

Zespół ekspertów Kancelarii RKKW to nie tylko wysoko wykwalifikowani prawnicy procesowi, ale również specjaliści z zakresu prawa spółek i prawa rynków kapitałowych. Połączenie umiejętności praktycznych i eksperckiej wiedzy biznesowej zapewnia naszym Klientom możliwość realizacji wyznaczonych celów biznesowych. Wyróżnia nas także indywidualne podejście do każdej ze spraw, uwzględniające specyfikę relacji pomiędzy wspólnikami, jak również wyjątkowa dbałość o wdrożenie stosownych działań prewencyjnych.

Artukuł Forbes – WRZESIEŃ 2021 >>

Mogą Cię zainteresować: