Aktualności

/ Aktualności

23 kwietnia 2020

Dr Kwaśnicki w Rzeczpospolitej na temat ochrony spółek przed przejęciem poniżej ich wartości

Spadek wartości polskich spółek na giełdzie wywołał reakcję ze strony rządu. Trwają prace nad rozwiązaniami mającymi zapobiec przejmowaniu spółek po zaniżonych cenach przez osoby dysponujące zagranicznym kapitałem. Rozwiązania te budzą jednak kontrowersje. Wspomina się między innymi o udzieleniu możliwości długotrwałego zawieszenia notowań, a nawet zejścia z giełdy. Znaczące zmiany właścicielskie mogą dotyczyć również spółek nienotowanych na giełdzie. W związku z tym rozważyć należy podjęcie działań również w celu ochrony małych i średnich przedsiębiorców.

 

Ochrona spółek może być budowana na rozmaite sposoby. W tym wypadku wskazuje się jednak na konieczność zachowania równowagi, tak aby nie doprowadzić do nadmiernej ingerencji państwa w transakcje pomiędzy przedsiębiorcami. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wyjątkowe warunki w jakich się znajdujemy mogą wymagać niestandardowych rozwiązań.

 

W polskim systemie prawnym istnieją już pewne instrumenty pozwalające na ingerencję państwa w tym zakresie, przede wszystkim w ustawie o ochronie niektórych inwestycji z dnia 24 lipca 2015 r. Jak podaje na łamach Rzeczpospolitej dr Radosław L. Kwaśnicki: „Także ona [ustawa o ochronie niektórych inwestycji z dnia 24 lipca 2015 r. – przyp. własny] przewiduje obowiązek zawiadomienia władz o planowanej transakcji, do której ta może wyrazić sprzeciw, co z kolei uruchamia określony w ustawie tryb postępowania”. Ekspert dodaje również, że: „(…) mając na względzie wpływ pandemii na sytuację niektórych, także w pełni prywatnych, spółek i ich właścicieli, a zarazem ich znaczenie dla sytuacji kraju oraz jasne sygnały z Brukseli i niektórych innych stolic europejskich, dziś nadszedł czas na zwiększenie imperium państwa w celu ochrony przed przejęciem, niekiedy za bezcen, aktywów mających znaczenie dla całego społeczeństwa.

 

Czytaj więcej: RZP „Rząd chce blokować przejęcia polskich firm”

Mogą Cię zainteresować: