Aktualności

/ Aktualności

26 lutego 2020

Dr Kwaśnicki dla PAP o regulacjach dotyczących rad nadzorczych

Mec. Radosław L. Kwaśnicki pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych. Zespół wchodzi w skład Komisji ds. reformy nadzoru, powołanej przez Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

Dziś  w serwisie ekonomicznym Polskiej Agencji Prasowej ukazał się obszerny artykuł prezentujący stanowisko mec. Kwaśnickiego w zakresie kompetencji rad nadzorczych.

„Myślimy o odejściu od takiego modelu, że rada tylko pyta i nie wie kiedy, ani jaką otrzyma odpowiedź od zarządu. Uważam, że terminy odpowiedzi i ramy w jakich mają być przedstawione radzie, można określić statutowo lub ustawowo. Kierunkowo chodzi o aktywizację informacyjną zarządów w kierunku rad nadzorczych. Czyli rada nie puka i nie dobija się, tylko otrzymuje informacje i dopytuje” – mówi mec. Kwaśnicki w rozmowie z PAP. Dodaje także, że kolejną nową kompetencją rad nadzorczych mogłoby być prawo do reprezentowania spółki w określonych sytuacjach. “Warto zastanowić się nad przyznaniem radzie nadzorczej prawa do podpisywania umów z doradcami i audytorami, których rada w wymagających tego sytuacjach mogłaby zatrudnić bez angażowania w to zarządu. Chodzi na przykład o to, żeby rada nadzorcza mogła samodzielnie zlecić audyt” – uważa mec. Kwaśnicki.

Mec. Kwaśnicki dodaje także, że wraz ze zwiększonymi kompetencjami, zwiększyć się powinna także odpowiedzialność rady nadzorczej. “Chciałbym realnie rozmawiać o odpowiedzialności rad nadzorczych, żeby nie można było mówić o fasadowych członkach rad czy synekurach” – mówi.

Warto zapoznać się z całością artykułu. W obliczu prac legislacyjnych, które będą miały miejsce, artykuł zawiera wiele cennych prognoz i spostrzeżeń.

Artykuł “Rady nadzorcze powinny mieć instrumenty do partnerskiego dialogu z zarządem” można przeczytać TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Mogą Cię zainteresować: