08 Czerwiec 2015

W Pulsie Biznesu mówimy o sposobie na przekazanie przedsiębiorstwa w najlepsze ręce

Sywia Wedziuk, ,,Przekaż przedsiębiorstwo w najlepsze ręce", Puls Biznesu, 08.06.2015 r.

Radosław L. Kwaśnicki

Istnieje sposób na przekazanie firmy zaufanej osobie, kiedy zabraknie jednego ze wspólników. Jest to możliwe jednak tylko w spółkach z o.o.

Trudno o proste rozwiązania, które umożliwią płynne przejście firmy w te ręce, w których chcieliby ją widzieć wspólnicy w momencie, kiedy zabraknie jednego z nich. Na szczęście w prawie spółek przewidziano taką ewentualność.

— Ustawodawca doszedł do wniosku, że również na kwestie dziedziczenia należy spojrzeć z perspektywy niezwykle popularnej w naszym kraju spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dlatego też art. 183 k.s.h. przewiduje możliwość ograniczenia albo nawet wyłączenia wstąpienia do niej spadkobierców. Można to osiągnąć poprzez sformułowanie odpowiednich postanowień umowy spółki — tłumaczy Radosław L. Kwaśnicki, radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii RKKW. Takiej możliwości nie ma w przypadku spółki akcyjnej.

Źródło: R. L. Kwaśnicki, wypowiedź do artykułu red. S. Wedziuk, "Przekaż przedsiębiorstwo w najlepsze ręce', Puls Biznesu z dnia 8.6.2015 r.

Powiązane tagi