07 Wrzesień 2018

SN o zmianie umowy spółki komandytowej

W dniu 7.09.2018 r. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 42/18, powziął uchwałę o następującej treści: „Jeżeli członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wraz z tą spółką wspólnikiem spółki komandytowej, do wyrażenia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zgody na zmianę umowy spółki komandytowej – wymaganej na podstawie art. 9 k.s.h. – ma zastosowanie art. 210 § 1 k.s.h. Uchwała ta stanowi odpowiedź na pytanie prawne przedstawione przez Sąd Okręgowy w Łodzi (XIII Ga 1087/17) o treści: "Czy dla zmiany umowy spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś jednym z komandytariuszy członek zarządu tej spółki, prawidłowe jest reprezentowanie komplementariusza przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego w trybie art. 210 § 1 k.s.h., czy też przez zarząd spółki?". Sąd Najwyższy wskazał tym samym, że przepis art. 210 § 1 k.s.h. ma zastosowanie również w sytuacji, kiedy dochodzi do zmiany umowy już istniejącej spółki komandytowej.