02 Marzec 2017

Mec. Pankowska: Nowotwór – nowa choroba cywilizacji. Czy warto się ubezpieczyć?

Aneta Pankowska

Choroby nowotworowe to obecnie jedna z najszerszych przyczyn zgonów. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na wszelki wypadek kupić polisę "na raka".

Statystyki chorób – jak rak zbiera żniwo?

Choroby nowotworowe zbierają swoje żniwo i w Polsce, i w Europie. Jak podaje Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO), liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym kraju w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań, z czego około 70 tys. u mężczyzn i 70,5 tys. u kobiet.

Statystyki są nieubłagane. W Polsce w 2011 r. (ostatnie dostępne dane PTO) rak stanowił przyczynę w 25,6 proc. wszystkich zgonów. Jak podaje Eurostat, w latach 2008-2010 w krajach Wspólnoty z powodu nowotworów zmarło 26,5 proc. mieszkańców Unii. Większe żniwo zbierają tylko choroby układu krążenia. Obecnie w Europie na nowotwory złośliwe choruje ponad 3,4 mln osób, a 1,8 mln umiera z tego powodu – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP)

Co gorsza, według prognoz lekarzy do 2025 roku liczba chorych na raka zwiększy się o 15 proc. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP dr Aleksander Gałaś z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, według prognoz w ciągu najbliższych trzech lat liczba nowych przypadków zachorowań na nowotwory wzrośnie o ok. 320 tys., a liczba zgonów o prawie 180 tys. Na kolejne lata prognozy lekarzy są jeszcze bardziej przerażające. W ocenie ekspertów, do 2025 r., rak może zabić kolejnych 301 tys. więcej osób, a na chorobę może zapaść 512 tys. więcej Europejczyków. (...)

Czytaj więcej: Więcej: Mec. A. Pankowska wypowiedź do art. red. A. Gruszczyńskiej, „Nowotwór – nowa choroba cywilizacji. Czy warto się ubezpieczyć?”, mfind.pl z dnia 31.1.2017 r.